<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NC66FTL" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Astma

Čo je astma a aké sú jej príčiny?

Astma nie je vyberavá, postihuje všetky vekové kategórie a v prípade detí ide o ich najčastejšie chronické ochorenie.

Prvý májový utorok je svetový deň astmy. Svetový deň chronického zápalu dýchacích ciest, ktorým podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí približne 339 miliónov ľudí na celom svete.

Príčina vzniku astmy nie je jednoznačná, ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov. Dôležitú rolu zohráva rodinná anamnéza, alebo prekonanie vírusového respiračného ochorenia počas detstva, teda faktory, ktoré sú neovplyvniteľné. Potom sú tu ľahšie ovplyvniteľné faktory ako napríklad fajčenie, obezita, zlá životospráva. A nakoniec tie, s ktorými sa dá pracovať, ak by im bola venovaná náležitá pozornosť – kvalita životného prostredia a ovzdušia všeobecne, toho v exteriéri aj v interéri.

Ohrozené dýchacie cesty.

Astma je ochorenie dýchacích ciest, ktoré je vyvolané zápalom a má opakujúci sa charakter, teda je chronické. Zápalová reakcia v sliznici dýchacích ciest vzniká ako obranná reakcia na alergén. Väčšina ľudí si v tomto spojení predstaví pod pojmom alergén napríklad peľ, typického pôvodcu rozšírenej sennej nádchy, alebo prach, ktorý pri vdýchnutí podráždi dýchacie cesty. Málo ľudí si ale uvedomuje, že alergény sú všade okolo nás, aj keď práve nie je peľová sezóna, alebo sa nachádzame v dokonale upratanej domácnosti. Mikroorganizmy ako baktérie, kvasinky a plesne, ktoré sa nachádzajú v ovzduší, sú neviditeľné, vo väčšine prípadov aj bez zápachu a vdychujeme ich nepretržite. Pritom majú na naše zdravie rovnaký, ak nie väčší vplyv, ako „komerčné“ alergény peľ a prach.

shutterstock_267288281

Toto neustále dráždenie dýchacích ciest vedie k ich opakovanému reverzibilnému zúženiu v dôsledku opuchu. Pri kontakte so spúšťačom astmy teda s alergénom, navyše dochádza k sťahovaniu svalov okolo dýchacích ciest a k tvorbe hlienu. Výsledkom takejto reakcie sú problémy s dýchaním, ktoré sa prejavujú dýchavičnosťou, kašľom, pocitom tlaku na hrudníku a charakteristickým pískaním pri dýchaní, ktoré vzniká práve pri prúdení vzduchu zúženými dýchacími cestami. Kašeľ sa zvyčajne zhoršuje počas noci, čo môže viesť k nespavosti a následnej únave počas dňa.

Dá sa astma vyliečiť?

Astma je nevyliečiteľné ochorenie, avšak zvládnuteľné. Cieľom liečby je udržať normálnu funkciu pľúc a minimalizovať riziko ďalšieho podráždenia dýchacích ciest, resp. zhoršovania stavu. Akútne zhoršenie astmy, astmatický záchvat, vzniká v dôsledku prehnanej reakcie dýchacích ciest na podnety, ktoré u zdravého človeka reakciu nevyvolávajú. Významnými alergénmi sú domáce zvieratá, roztoče, peľ a predovšetkým plesne, ktoré tvoria spóry o veľkosti 4-10 µm, vďaka čomu sú schopné ľahko prenikať do priedušnice a do priedušiek.

Dýchacie cesty ľudí s týmto ochorením sú veľmi citlivé na dráždivé látky, preto sa prirodzene odporúča minimalizovať ich množstvo na čo najnižšiu úroveň. Musíte však najskôr vedieť, čo konkrétne vám škodí a či to náhodou nenápadne nežije s vami v jednej domácnosti.

Zdroje: Asthma Causes, Prevention, Treatment, Definition, Symptoms (medicinenet.com); Chronic respiratory diseases: Asthma (who.int); Asthma Causes: Common Asthma Triggers (healthline.com)

 

Sledujte nás    

 

AIR-Banners-GDN-728x90-B

Späť na Blog

Podobné články

Syndróm chorých budov

Čo je SBS? Vedeli ste, že aj budovy môžu byť choré?

Plesne v interiéri

Čo sú plesne? Pojem „pleseň“ je nevedecké označenie pre skupinu mikroskopických vláknitých húb,...

Expozícia bioaerosólu v budovách a zdravie ľudí

Čo je bioaerosól? Bioaerosól tvoria častice v ovzduší, ktoré môžu obsahovať mikroorganizmy (MO) -...