<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NC66FTL" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Syndróm chorých budov

Čo je SBS?

Vedeli ste, že aj budovy môžu byť choré?

Termín „Syndróm chorých budov“ (z angličtiny „Sick Building Syndrome“, skrátene SBS) definovala Svetová zdravotnícka organizácia už v 80. rokoch minulého storočia a popisuje stav, keď ľudia počas pobytu v budove pociťujú zdravotné ťažkosti bez zjavnej príčiny. Charakteristickým znakom SBS je, že závažnosť príznakov úmerne narastá spolu s časom stráveným v priestore a po opustení budovy sa zdravotný stav zlepšuje.

Symptómy zahŕňajú podráždenie očí a nosa, bolesť hrdla, kožné alergie, bolesti hlavy, nevoľnosť, ale aj celkovú podráždenosť a zníženú koncentráciu. Hoci sa tieto prejavy môžu zdať triviálne, sú nepríjemné a po dlhšom čase môžu prerásť do chronickej podoby.

Problematické budovy

Vznik SBS sa spája s rozvojom energeticky úspornejších budov, v ktorých sa používajú systémy na cirkuláciu vzduchu, reguláciu teploty a vlhkosti. Medzi dôležité faktory patria tiež syntetické materiály, používané pri stavbe a v neposlednom rade aj rapídny nárast počtu zamestnancov na pracovisku. Vzhľad budovy môže byť klamlivý a vytvárať dojem, že kancelárske prostredie pôsobí oproti priemyselnej výrobnej hale sterilne a čisto, opak je však pravdou.

Typickým prostredím, ktoré má problémy s SBS, sú práve novostavby, alebo novo zrekonštruované budovy, práve kvôli nevhodným izolačným materiálom, ale najmä kvôli zanedbanej vzduchotechnike. Klimatizácia je dnes súčasťou takmer každej kancelárie a hlavne v letných mesiacoch beží naplno, keďže väčšina moderných biznis centier je presklených bez možnosti otvoriť okno. Prúdenie vzduchu zabezpečujú cirkulačné jednotky, ktoré nebývajú pravidelne udržiavané. Kto by sa tým však v práci zaoberal, podstatné je, že nám nie je teplo.

shutterstock_483411280

V kancelárii to žije

Skúste sa nad tým zamyslieť teraz a predstavte si, čo všetko sa nachádza vo vzduchu napríklad v priestore typu „open space“. Jeden človek vydýchne pri jednom nádychu do priestoru približne pol litra vzduchu. Vynásobte si to priemerným počtom kolegov v kancelárii, povedzme 15, pričom každý sa za minútu nadýchne tak 20x. To je 150 litrov neznámeho vzduchu vydýchnutého do priestoru iba za 60 sekúnd. Keďže tento vzduch nemá kam odísť, točí sa dokola vo vzduchotechnike a drobné mikroorganizmy, ktoré obsahuje, sa zachytávajú na filtroch klimatizácie a na povrchoch.

Kolegov v kancelárii bude na konci dňa stále 15, čo sa bohužiaľ nedá povedať aj o množstve baktérií. Nezlikviduje ich ani upratovacia služba, ani dvojdňový víkend, práve naopak, vo vlhkom koberci alebo v klimatizačnej jednotke sa veľmi ľahko a rýchlo rozmnožia.

Tak keď sa nabudúce budete sťažovať, že vás vaša práca vyčerpáva, spomeňte si na tento článok a na fakt, že možno nie je na vine práca, ale práve priestor, v ktorom pracujete.

 

Sledujte nás    

 

AIR-Banners-GDN-970x90-A

Späť na Blog

Podobné články

Plesne v interiéri

Čo sú plesne? Pojem „pleseň“ je nevedecké označenie pre skupinu mikroskopických vláknitých húb,...

Expozícia bioaerosólu v budovách a zdravie ľudí

Čo je bioaerosól? Bioaerosól tvoria častice v ovzduší, ktoré môžu obsahovať mikroorganizmy (MO) -...

Astma

Čo je astma a aké sú jej príčiny? Astma nie je vyberavá, postihuje všetky vekové kategórie a...